Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Chceme vám otevřít oči k lepším výkonům

15. října 2009  12:56
Vážení a milí,

ani tentokrát se od nás nedočkáte pochvalného poklepání na ramena. Pod těmito řádky naleznete dopis, který se svými výtkami bude snažit otevřít Vám oči a pomoci Vám k lepším výkonům. Pokud si nechcete nechat pocuchat své sebevědomí, nebo nedej bože zkazit náladu, nečtěte dál. Následující řádky mají smysl jen pro ty, kdo hodlají současnou úroveň svých příspěvků změnit.

Ačkoliv příspěvků přišlo velké množství, jejich průměrná úroveň byla nevalná. Pokud nevěříte, přesvědčte se sami. Příspěvky ke všem kapitolám jsou Vám k dispozici.

Zkuste si tedy zahrát na porotu, přečtěte si nějakých 20 – 30 textů a vyberte z nich dva, které se Vám budou zdát nejlepší. Proč jste vybrali právě tyto dva? Čím se liší od těch ostatních? Možná budete sami překvapeni, jak moc se příspěvky jeden druhému podobají, a to nejčastěji v tom, že : a) postrádají vtip a nadhled, b) postrádají logickou návaznost na předchozí děj.

Abychom byli konkrétnější: autoři nejčastěji v prvním odstavci vysvětlili, že se vlastně vůbec nic nestalo, aby hned v tom druhém mohli s čistým svědomím spřádat své plány, což obvykle znamenalo poslat Alex a Katku na nákupy do Prahy. Především na Katku toho bylo v posledních dnech (které strávila v Paříži!) přece moc.

A Linda? Ta nejčastěji otevřené a div že ne nastartované auto opustila a šla zvracet, neboť a) je těhotná, otcem dítěte je Katčin šéf, b) byla tak opilá, že si na nic nepamatuje, ale jen co se z té kocoviny vyspí, pojede s holkama taky nakupovat…

Přátelé, jste mistři v zahození zápletky. Zatímco autor předchozí kapitoly Vám nějakou zápletku nabídne, Vy se s ní vypořádáte během jednoho dvou odstavců, jenom aby se něco dělo. Přitom mnohem záslužnější by bylo, kdybyste se pokusili to, co Vám bylo nabídnuto, promyslet a rozvinout. Takový román je veliká plocha, na které si můžete něco takového dovolit, ba co víc, ona si to od Vás dokonce žádá!

V posledním komentáři se objevila zmínka o vyhazování příspěvků a jejich nedočítání do konce. Nezbývá, než přiznat, že k takovým činům jsme skutečně dospěli a to z následujících důvodů:

Tím nejčastějším bývá naprostá dezorientace autora (pokud si při psaní páté kapitoly neuvědomuji, jak se jmenují hlavní postavy, pak je v celku jasné, že nebudu kandidovat na vítěze. Stejně tak, pokud i přes předchozí varování znovu změním vypravěče…).

Dalším důvodem může být také Vaše pohrdání pravidly českého pravopisu – člověk není neomylný a každému občas může nějaká ta hrubka ulítnout, ale nad některými příspěvky musí člověk pochybovat, jestli je vůbec četli sami autoři. Ve chvíli, kdy se po několika neblahých znameních porotce dozví, že hrdinka zoufale křičela: "Neumýrej, Lindo, neumýrej!", nebo že je Katka "pjekná samyce", odhazuje text vehementněji než Jan Železný oštěp. Uvědomte si, že pokud odevzdáváte příspěvek do literární soutěže, je gramatika nedílnou součástí Vaší prezentace.

A ještě něco, pokud jste se opravdu snažili a teď díky našemu dalšímu pamfletu nabudete dojmu, že Vaše snažení neneslo ovoce, nezoufejte, věci se často nedaří napoprvé.

Ovšem pozor: omlouvat nízkou kvalitu příspěvku pracovními povinnostmi, péčí o rodinu a o malé děti – to nejde. Nikoho to nezajímá. Každého zajímá jen výsledný tvar, a ten závisí z největší míry na talentu. Kdyby Božena Němcová psala tak, jaké měla vnější podmínky k tvorbě, nikdo by si od ní nic nepřečetl. Nikdo by ji dnes neznal.

Mějte se hezky a bon courage!

Autor: Porotci blogového románu
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Chceme vám otevřít oči k lepším výkonům

Tip pro pristi roman

V pripadne pristi podobne souteze :-) bych uvitala moznost vlozeni...

Otevřené oči

Boží Oko všechno vidí, a když nevidí, tak alespoň tuší. V každém...

počet příspěvků: 33, poslední 06.11.2009 14:12

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.