Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Dnes budu smířlivější

7. prosince 2009

Představte si dvůr řeznického učiliště a na něm nešikovného učně, který právě střelil prase do kolena (namísto do hlavy). Z porážkové pistole se dosud kouří, bolestí pološílené zvíře s kvičením lítá dokola a mistr, který možná není Mistrem všech řezníků, nicméně prasata zabíjí už asi pětadvacet let, říká:

"Nebylo to vůbec špatné, mladý muži, sám bych to nedokázal lépe."

Připadá vám jeho replika poněkud nevěrohodná? Nemáte pocit, že ve skutečnosti by mistr řekl něco jako "Co to sakra děláš, ty hovado levý?"

Ano, já mám ten pocit také, avšak někteří sebevědomí učni si nárokují pochvalu i za to, že trefili koleno.

Tolik k ohlasům na můj minulý komentář.

Přesto budu dnes smířlivější – umožňuje mi to i fakt, že úroveň finálových příspěvků byla o stupínek vyšší než minule. Líbila se mi například situační komika v úvodu kapitoly Tomáše Řezníčka, zaujal mě výlet Katky a Davida na tandemovém kole z příspěvku jeho jmenovce Pavla Řezníčka nebo docela svižný a inteligentní text Renaty Novotné (až na ten překombinovaný závěr a dost nepřirozené dialogy). Do finálové skupiny se opět dostali i Mefisto z Vršovic a dvojnásobná vítězka Lenka Macková (jenže kdybych nechal Lenku vyhrát potřetí za sebou, udělal bych z nás nadosmrti Štrougala a Vondráčkovou…).

Prvenství dnes patří jinému předchozímu vítězi – Jakubu Mrázovi (11290), jehož text jsem si opět dovolit lehce upravit a také přejmenovat. Pro Jakuba jsem se rozhodl ze dvou důvodů: jednak je duchovním otcem kozy, jedné z nejpřesvědčivějších hrdinek našeho příběhu J, a především nám svým textem vcelku umně "zadělal" na hned trojnásobné svatební finále – a bez svatby se přece žádná pořádná PCnovela neobejde… J

Těším se na vaše poslední kapitoly! Věřte, že na žádnou jsem se ještě netěšil víc! (Dokonce se chystám napsat i svou verzi – vsaďte se!)

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Dnes budu smířlivější

Vieweghova teta atd.

Pane Michale, jestli je ta vase posledni kapitola tohle: http://blogovyroman.idnes.cz/?prispevek=11485...

Re: Vieweghova teta atd.

Jak jste na to přišel, že by to psal on,na takový humor on n...

počet příspěvků: 16, poslední 16.12.2009 22:59

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.