Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Kapitola Boženy Vikové-Kunětické

28. srpna 2009  18:17
Druhá soutěžní kapitola blogového románu je za námi, rozhodnutí o vítězi přinese Michal Viewegh v pondělí. Jak kapitolu hodnotí porotce Ladislav Verecký?

Ladislav Verecký | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Ani jsem netušil, že je mezi pisateli tohoto blogového románu tolik těch, kteří znají a obdivují českou spisovatelku Boženu Vikovou-Kunětickou.

Alespoň podle došlých příspěvků v tomto kole soudě.

O existenci této spisovatelky české bych nevěděl, nebýt filosofické fakulty UK a tamního přednášejícího docenta Štěpánka.

Ten nás učil, že romány českých spisovatelek měly v druhé půli chatrný děj. Místy přímo postrádaly dějový prvek. Postavy se prostě shromáždily kolem stolu v biedermeyerovském salónu a debatovaly o problému, který někdo - zpravidla chlap - nastolil.

Jelikož mužské postavy Boženy Vikové - Kunětické byly zpravidla opravdu rozumu mdlejšího, musely se rozumného řešení při čaji dobrat ženy: paní domu a její pomocnice. Muži zůstávali zpravidla mimo: co taky mohli o skutečném životě vědět?

Proto také byly romány Boženy Vikové-Kunětické sáhodlouhé, až v závěru své dráhy se Božena vyvinula v autorku o něco akčnější. I tak připadaly její texty dobovým feministkám přespříliš mdlé. Prvním organizovaným feministkám zněly texty nevýrazně, penisy se u ní nepodávaly k snědku ani náhodou.

Mám-li však však zůstat u přirovnání z kulinárního umění, některé nezbytné složky absentovaly víc. Božena má uměřené hovory u lahodného čaje. Žádný revoluční nápoj vedoucí k radikálním myšlenkám. Postavy si posezením u stolu či na kanapi zaslouží promluvu. Ale ne hádky, prosím Vás. Sáhodlouhé hádky sice ano, ale nic ostřejšího.

Boženě Vikové-Kunětické opravdu chybí drama. Dramatický dialog, natožpak hádavé dramatické scény. Totiž: Božena Viková - Kunětická hádku občas má, naši soutěžící pisatelé se jí však pozoruhodně vyhýbají...

Dnešní postavení českých žen je věru nesrovnatelné. Ostatně, která žena dostala první volební právo v Česku?

Jistě, byla to Božena Viková - Kunětická.

Ledacos, co se nám v jejím díle zdá jako neumění, neuměním vskutku není.

Zdraví

Laislav Verecký

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Kapitola Boženy Vikové-Kunětické

Možná taky chcete, aby po Vás pojmenovali ulici :-)

V tom případě musíte něco významného vykonat (třeba napsat nějaké...

úprava podmínek

Vyslyšeli vás! Oni to snad vážně čtou...! Opravili informaci,...

počet příspěvků: 57, poslední 01.09.2009 21:29

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.