Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Nesmíte to vzdát

21. prosince 2009

Srdce domova X. (autor: Petr Vyoral)Tak je tu mám všechny. Všechny, pro které je toto malé město domovem.

Bláhová, zaplavena těhotenskými endorfiny, stáhla svou jedovatost na minimum, Bláha se za jejími zády usmívá na Alex, Cermanová cosi hustí do Blažkové a nenápadně přitom na pomlouvané ukazuje důchodcovskou holí.

Starosta se zlatým řetězem na krku se snaží zatahovat břicho, což činí jeho úsměv poněkud křečovitým. Kylián a fotbalista mají stejnou kravatu - náhoda, nebo záměr? Linda opět nemůže cosi najít; jestli jsem já "žena s prázdnou ledničkou", ona je "žena neustále se přehrabující v kabelce".

Všichni jsme nedočkavě nervózní. V pohodě je jako vždy jen Mirga; přinesl si dokonce pytlík rýže per boiled.

Je 11.45. David nikde. Vypínám mobil a přesouvám se společně s ostatními do sálu radnice. Na oddávanou čtveřici je tragikomický pohled - s podobnými pocity se v posledních letech dívám na silvestrovské pořady. Lékárník vypadá vyplašeně, jako by si teprve teď začal uvědomovat důsledky celé situace. Matce je padesát čtyři a vypadá na to. Obzvlášť pro ni ta dvojitá svatba nebyla šťastný nápad – copak si neuvědomila, že bude konfrontována s nevěstou o dvacet let mladší a patnáct kilo lehčí? Karolína se dme pýchou, až se zdá, že se její bradavky v příští vteřině vyvalí z upnutého smetanového korzetu. Otec se pochopitelně tváří spokojeně.

Měla bych být ráda, že David nepřišel.

….

Monotónní oddávací řeč přeruší hlučný vpád Tomáše. Hrne se ke mně jak velká voda z devadesátého sedmého, v patách za ním kulhá trafikant Semelka. Starosta se podrážděně odmlčí.

"Musel jsem si koupit nové boty," vysvětluje mně i ostatním zadýchaně Tomáš.

Nechápavě těkám pohledem z jeho zpocené tváře na černé lakovky a v duchu zaklínám svatební hosty, aby své zvědavé pohledy obrátily zpátky k oddávajícímu.

"Tak pojď."

Tomáš odhodlaně popadne mou ruku a táhne mě ke starostovi.

"Co to děláš?" vytrhnu se mu.

Zatváří se nechápavě.

"No – přeci – mám tady tu občanku i svědka..."

Zatmí se mi před očima.

"Jak jsi chtěla. V tý esemesce…" vysvětluje Tomáš zbytečně.

Jsem opravdu Káča pitomá! Mylně odeslaná sms je prý nejčastější příčinou odhalené nevěry, ale já budu patrně první, kdo se takhle dostane pod čepec… Už jste někdy viděli, jak vaše mysl opustila tělo a nezúčastněně přihlížela pozemskému ději? Psychologie má pro tento úkaz vysvětlení: jde o podvědomý únik z nesnesitelné situace. Mojí mysli však bohužel nezbývá nic jiného, než se do reality rychle vrátit – jinak za pět minut procitnu jako paní Heinrichová.

"To je omyl, Tomáši. Pardon," dodám nahlas.

Máma mě probodává očima. Tomáš zrudne, zamáchá rukama a vyběhne z obřadní síně. Semelka rozpačitě krčí rameny.

"Tak můžu pokračovat?" usměje se na mě starosta.

Ten tmavý oblek mu sluší.

….

Pět hodin. Padla. Pod ucho dvě dávky Caroliny Herrery (z tržnice), na nos trochu pudru a vyrážím domů. Ve dveřích mě zastaví starostův hlas.

"Už ses rozmyslela ohledně té kandidatury?"

Tykání připisuji na vrub skončené pracovní době.

"Ještě ne."

"Mám to tady na stole. Pojď se podívat".

Významně mrknu na hodinky.

"Dlouho tě nezdržím."

Má příjemný hlas. Vrací se do kanceláře a já ho poslušně následuju. Skláníme se nad stolem pokrytým volebními letáčky. Cítím jeho vůni a teplo. Těsně pod uchem se mu klene důvěrně známá jizvička. Políbím ji.

Jsem přece Nezávislá.

….

Starosta odpočívá v mém klíně. Myslím na markýzu de Pompadour - ačkoliv ji měl celý urozený dvůr za přivandrovalou měšťačku a poběhlici, stala se milenkou Ludvíka XV. a prostřednictvím krále získala velký vnitropolitický význam.

I mě politika začíná bavit.

….

Večer. Značně nesourodá (nejen stran věku, tělesných proporcí, ale též schopnosti pohybové koordinace i motivace) skupinka žen se trousí do tělocvičny na hodinu aerobiku. Se zadostiučiněním zaznamenávám, že naše řady teď před Vánocemi řídnou, neboť většina cvičenek opět vyměnila činky za válečky na těsto a mopy na mytí podlahy. Spolu s Alex podobné sezónní nedisciplinovanosti odoláváme.

Alex má nové značkové tepláky, novou vedoucí diplomové práce i nové zadání: "Postavení důchodce v současné české společnosti". Potím se (dnes už podruhé), ale nepřestávám se nad těmi novinkami usmívat.

….

Ještě k důchodcům: v sobotu jsem pozvaná otcem a novopečenou macechou na oběd, v neděli mě hostí matka s otčímem. Mít dva páry rodičů má očividně i výhody. Moje lednička se brzy naplní.

Karolína celé sobotní dopoledne chystá svíčkovou a každých dvacet minut si odskakuje těhotensky ublinknout. Očividně se snaží - možná až moc, protože otec už dávno jakékoliv větší manželské péči odvykl. Je ostatně trochu nesvůj.

I když to tak u oltáře nevypadalo, možná to paradoxně bude má matka, kdo z dua nevěst vyjde jako vítězka. Novou roli si evidentně užívá. Lékárník je na ni milý, matka je milá na něj i na mě.

"Tak co David? Přiveď ho někdy s sebou, ne?"

Podává králíka na šalvěji. Když ho pekla naposledy, nosila trvalou a prezidentem byl Husák.

….

Vana: nořím se do horkých voňavých bublin a hrdlem prolévám zlatavé bublinky vychlazeného sektu. Natáhnu se a podám Davidovi lanýžovou pralinku. Sex ještě nebyl, leč nevyhnutelně k němu spějeme. Od kostrče až k šíji mi projede elektrický výboj. Pozoruji ho.

"Nebude ti vadit, když si zapálím?"

Zavrtí hlavou. Šlukuju, držím se za loket. Natáhnu nohu a pošimrám Davida palcem na břiše. Nevím, jestli láska existuje, ale jsem si jistá, že stojí za to ji hledat. I když se spálíte desetkrát, dvacetkrát nebo stokrát. Pokud ve vás zbyla trocha citu, nesmíte to vzdát.

*

Autor: Gabriela Kunešová, ilustrace Petr Vyoral
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Nesmíte to vzdát

Povedlo se

Jo, finito, akce se kvantitativně povedla, ovšem výsledek je...

tak nevím

Co to jako mělo být, že Tomáš alias Heinrich, kterému je 16 se...

počet příspěvků: 13, poslední 11.01.2010 23:07

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.