Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Pozor na klišé a délku

15. srpna 2009  9:08

Takže důležitá rada: nespěchejte. Většina z vás jako by chtěla "napravit" všechny postavy pokud možno hned ve své první kapitole.

Není přece dost dobře možné, aby se postpubertální skinhead přerodil na čtyřech stránkách po Vieweghově expozici tak razantně, že si sedře střepem skla a šmirglem hakenkreuz, až skončí na jednotce intenzívní péče.

Psychologicky věrohodně motivovaný přerod takové postavy - to je delikátní úkol na devět kapitol.

VÍTĚZNÁ KAPITOLA

na stránce blogovyroman.idnes.cz

Taky vůbec není nutné obstarat Katce co nejdřív perspektivního, charakterního, silného, leč něžného, a maloměstem nepoznamenaného partnera. Tápání a trapasy mají pro zručného romanopisce taky velkou cenu. Netlačte na pilu.

Vaše tvůrčí nedočkavost se nutně projevila na nedostatečné délce vašich kapitol. V prvním kole blogová sekce iDNESu pouštěla k rukám poroty i dvoustránkové texty.

Tato zhoubná benevolence dalším kolem končí. Texty, které nebudou mít aspoň 9 000 znaků i s mezerami, tedy minimálně pět normostran, se k porotě vůbec nedostanou. Nejde o to vyválet krátké texty do větších, tenčích placek. Autor si musí udělat inventuru nosných motivů a rozehrát jich v kapitole víc. Ústředním příběhem, jak vyplývá z Vieweghovy první kapitoly, však zůstává příběh Katky, na tom se nedá nic změnit.

Jak rovněž vyplývá z Vieweghovy kapitoly, mělo by jít o román humorný. Na to mnozí z vás zapomněli.

Pozor taky na klišé. Popsat lesbické milování slovy, že hrdinky vlezly do postele, kde se "octly ve víru vášní", je na literární žlutou kartu od porotce. Vzpomínám, že dnes už renomovaná autorka Svatava Antošová popsala v devatenácti letech stejnou situaci obrazem: "kola v Prátru jejich smyslů se začala roztáčet." To už je, uznejte, lepší.

Kdybychom s Michalem Vieweghem, jejž znám ještě z let, kdy byl neznámým učitelem na zbraslavské ZDŠ, byli dvojice vyšetřovatelů, on by byl ten hodný, kdežto já ten zlý.

Ale to je jen povrchní dojem.

Držím vám palce.

Ladislav Verecký, šéf redakčního týmu Michala Viewegha

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Pozor na klišé a délku

Jeden se nestačí divit...

...co tady padá za hlášky - tak zaprvé - jak může někdo srovnávat...

kola v prátru

z článku ladislava vereckého pro mě vyplynulo jedno zásadní poučení:...

počet příspěvků: 50, poslední 23.08.2009 13:42

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.