Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Pravidla pro psaní

3. srpna 2009

1. Délka kapitol není striktně stanovena. Doporučený rozsah má 5-10 normostran (normostranu tvoří cca 60 úhozů ve 30 řádcích). Odchylek od tohoto rozsahu by se autoři neměli dopouštět zbůhdarma. Měly by být esteticky funkční.

2. Autorem každé kapitoly musí být jednotlivec, který redakci na sebe poskytne aktuální kontakt. Kapitolu lze otisknout i pod pseudonymem, avšak redakce musí znát pravé jméno a příjmení autora, jeho e-mailovou adresu a telefon. Vybraní účastníci musí po oznámení, že byli vybráni, zaslat též fotoportrét. Tvář úspěšného účastníka bude totiž vyobrazena v galerii vítězů.

3. Každý účastník může v každém kole poslat i více příspěvků (aby své šance zvýšil, může libovolnou kapitolu napsat v několika různých verzích)

4. Každý soutěžící může zvítězit i několikrát (tj. být opakovaně autorem otištěné kapitoly).

5. Jelikož celá soutěž je zároveň i kursem tvůrčího psaní, vyhrazuje si Michal Viewegh právo vítězný text běžným způsobem redigovat (například v něm škrtat, stylisticky jej upravovat, provádět nezbytné úpravy dialogů apod.)

6. Texty nemusí být "dietní", vulgarismy i sex do beletrie patří. Avšak kapitoly, které budou vulgarismy zbytečně plýtvat a sex zobrazovat bez zjevné souvislosti s příběhem, nemají naději na úspěch.

7. Ze soutěže budou vyřazeny kapitoly propagující nacismus, komunismus, rasismus, homofobii i jiné myšlenky, směřující k potlačování základních lidských práv a svobod.

8. Každý vítěz obdrží od Michala Viewegha stručné zdůvodnění, proč byl jeho text vybrán, eventuálně jaké a proč provedl úpravy.

9. Svůj příspěvek musí autor vložit nejpozději do nedělní půlnoci v týdnu, kdy byla zveřejněna předchozí kapitola.

Výsledky každého nového kola budou známy za čtrnáct dní od zveřejnění předchozí kapitoly.

Přečtěte si také rady Michala Viewegha, jak psát.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Pravidla pro psaní

pokračování 2.

Připadám si jak ten stavební dělník z vtipu. Jezdil na kladce...

pokračování

že se mi to podařilo srazit  pod kýžených 18 000. Už jsem to...

počet příspěvků: 6, poslední 04.10.2009 10:45

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.