Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Supertalent stále hledáme

28. září 2009  8:00

Televizní reklama na náš společný projekt podle očekávání zapůsobila: počet došlých příspěvků oproti minulému kolu výrazně vzrostl.

Opuchlým očím porotců nicméně bezpochyby unikly celé desítky, ne-li více stylistických klenotů a kompozičních majstrštyků (jak jsme se už několikrát dočetli v diskusi), protože úroveň finálních textů byla tentokrát prokazatelně slabší než jindy. Mohl bych být samozřejmě konkrétnější a sarkastičtější, ale na rozdíl od některých superporot necítím potřebu se komukoli posmívat (uvítal bych ale, kdyby i někteří soutěžící na oplátku za mou minimální jízlivost projevili trochu sebekritičnosti a soudnosti).

Co se opakovalo: namísto "jasného favorita" jsem do úmoru pročítal zhruba dvacet spíše průměrných příběhů a marně se pokoušel dát některému z nich přednost; v jednom se mi třeba líbil krátký dialog, v druhém dílčí scéna a v jiném dva tři vtipné odstavce – ale jako celek v mých očích neobstál text žádný.

A teď babo, raď! (ještě že existují internetové diskuse).

Vítězem tohoto kola se stává "Mefisto z Vršovic" (8493), jehož text s názvem Zrcadlo jsem použil jako základ pro již tradiční "montáž" nové kapitoly. Vypůjčil jsem si dále několik vydařenějších úryvků z celkově nepovedeného příspěvku Jiřího Gorčíka (8445) a úsměvný sen, který pro Katku vyfabulovala Kamila Hrdličková (8344).

Zcela nezávazné náměty k tvůrčímu přemítání o příští kapitole:

1/ Do popředí čtenářovy pozornosti se trochu nečekaně dostala Linda. Nutně nás čeká odhalení jejího víkendového příběhu, který vyústil v dramatické události zahrnující policii i požárníky. Zkuste vymyslet něco originálního, ale zároveň věrohodného.

2/ Katka pod nenápadným (ale možná o to účinnějším) vlivem Alex začíná překračovat vlastní stín; zda půjde touto cestou dál, nebo jestli spadne zpět do předchozího bezvýchodného marasmu, záleží jen na vás.

3/ Také osud Tomáše alias Heinricha je samozřejmě pouze ve vaší autorské kompetenci, ale já osobně už bych ho definitivně nechal napospas jeho vlastním omylům.

4/ Ženatý docent z Prahy, kterého tajně miluje Alex, byl zmíněn příliš často, než abychom jej nyní mohli jen tak opustit (řečeno s Čechovem: Když už je na scéně puška, musí se z ní vystřelit).

5/ Přehlédnout nelze ani "osudový" vztah Katčiny matky s panem lékárníkem. Nic jako dvacetiletý "flirt" neexistuje - takže to musí být láska!

6/ A co Katčin otec? Jak to vlastně snáší? Je hrdina, nebo zbabělec?

7/ A nemohla by například Alex nebo případně její rodiče (matka lékařka, otec docent) vnést do nové kapitoly trochu životního nadhledu, suchého humoru a inteligence? :-)

Těším se na vaše pokračování!

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Supertalent stále hledáme

Hlavní hrdinka a maloměsto ?

Co je to vůbec za pitomej nápad, dát k dispozici prostředí, které...

obrysy

zcela jistě??? ale i nejistě   by mně  zajímalo, proč obrysy...

počet příspěvků: 64, poslední 12.10.2009 15:48

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.