Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Tak tedy jdeme do finále. Možná přijde i kouzelník

16. prosince 2009  17:39
Vážení přátelé, drazí autoři,

GAME OVER! To nám hlásí náš počítač, určený pro registraci soutěžních příspěvků.

Děkujeme vám, že jste s námi měli tolik trpělivosti. My jsme se snažili o totéž, i když asi ne moc přesvědčivě.

Obdiv zaslouží všichni, kdo jak ptáci snovači snovali své příběhy, z nichž si Michal Viewegh vyzobával nejsladší rozinky, ne nepodobný jinému africkému opeřenci – klubákovi, vybírajícímu ty nejtučnější červy za zad velmi tupého nosorožce.

Zkrátka podle mě nepřišli ani ti, kdo se o sobě během soutěže dozvěděli, že neumějí psát. Je to cenné poznání. Lidé, kteří si nedokážou připustit, že jejich nejryzejší hodnota spočívá v něčem jiném, pobíhají po literárních pastvinách jak kastrovaný jak. Z tlamy i z mulce mu čouhá nádherná horská květena, leč za sebou zanechává pouze ekologické exkrementy, které hnojí půdu pro ty talentované. Příroda není žádný rovnostář. To je dobré vědět.

Každý má teď asi trochu jiné pocity. Nejvíc bude možná těch, kterým zní v lebce nezvalovské Sbohem, a kdybychom se nikdy nesetkali, bylo to překrásné a bylo toho dost…

Mezi takové bezesporu patří i přispěvatel Michal Sázavský, notně zmatený muž. Popletl si žánr a poslal nám dramatický text, aktovku o dvou obrazech, nazvanou Uspokojit ženskou není dneska snadný. Přesto máme jeho příspěvek v úmyslu otisknout, a to v pondělí, současně s vítěznou kapitolou posledního kola. Samořejmě mimo soutěž. Ptáte se proč? Jak už jsme uvedli výše, zdá se nám, že tento mladík mluví navzdory nemístné formě spoustě lidí ze srdce.

V sobotu zasedne pan Viewegh k našim návrhům, a vytvoří z nich či prostě vybere posledního vítěze. Jsme opravdu zvědaví, na koho to slovo padne.

Do té doby, a zejména poté přejeme pevné nervy.

Za porotu blogového románu v úctě

Ladislav Verecký.

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Tak tedy jdeme do finále. Možná přijde i kouzelník

Zdál se mi sen

...Seděla jsem s dalšími osmi sty diváky v divadle. Opona se...

Pro me

i nadale zustava nejlepsim prispevkem teto souteze kapitola ...

počet příspěvků: 11, poslední 21.12.2009 15:29

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.