Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Udělovat jakékoli rady by znamenalo předstírat

9. listopadu 2009

Prakticky na každé besedě se čtenáři - a za uplynulé dva měsíce jsem jich absolvoval více  než třicet - se mě některá z přítomných žen s lehkým sarkasmem dotázala, proč nejlepší kapitoly románku o ženě z malého města píší (až na jedinou výjimku) samí muži?

Situace se stávala neudržitelnou.

Po včerejším návratu ze čtení na Femina Filmu v Ústí nad Labem, na které mne pozvaly tamější milé feministky, jsem se definitivně rozhodl, že sedmou kapitolu žádný muž nevyhraje, ani kdyby uměl psát jako Hemingway (jak vidíte, svévole porotců nezná mezí).

Texty Tomáše Mihuleho a Otto Huřťáka alias Mefista z Vršovic, které se znovu dostaly do nejužšího výběru a které by se mi dříve asi vcelku líbily, proto tentokrát neměly nejmenší šanci (z Tomášova příspěvku jsem nicméně opět použil vtipný odstavec).

Mou pozornost naopak ihned vzbudily texty Lenky Mackové (10403) a Ivany Gálové (10354); vítězství jsem nakonec přiřkl paní/slečně Lence, neboť s jejím příspěvkem jsem pracoval o něco více.

Udělovat jakékoli rady k osmé kapitole by znamenalo předstírat, že opratě Katčina splašeného příběhu ještě držím v rukou (zatímco ve skutečnosti jsem už dávno spadl z kozlíku).

Přesto se těším na vaše pokračování!

Autor: Michal Viewegh
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Udělovat jakékoli rady by znamenalo předstírat

Poprvé...

Dobrý den. O "společném dílku" MW a laické veřejnosti...

Sam a sama na vine!

Attiz, to si si nejako sama na vine, preco nemas kopie? Ja som...

počet příspěvků: 5, poslední 21.11.2009 11:26

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.