Prohlížíte archivní kopii stránky s omezenou funkcionalitou. Zpět na iDNES.cz

Zaujmout musíte na prvních stranách. Jinak váš text skončí v porotcovském propadlišti.

12. října 2009  7:30

Úpěnlivé prosby vyčerpaných porotců byly vyslyšeny a do týmu přibyla nová kolegyně; vypadá odpočatě, ba natěšeně. Díky jejímu příchodu bude nyní každý z porotců číst už jen zhruba dvě stě textů :-).

Prozradím vám v této souvislosti něco, co od poroty vím už dávno (a mnozí z vás to jistě tušíte také): při takovém množství příspěvků je na hranici lidských sil dočítat všechny až do konce. Jinými slovy: pokud váš text nezaujme porotce hned na prvních stranách, je velká pravděpodobnost, že bude vyřazen.

Je to obecný jev. Stejně tak existuje velká pravděpodobnost, že čtenář v knihkupectví odloží knížku, když zjistí, že první věty jsou rozpačité. Úvod je klíčovým místem každého literárního díla. Myslete na to.

Spisovatel nemůže psát s tím, že nějak už začne, a až pak ho napadnou opravdu strhující pasáže. Přečtěte si schválně první věty z Vančurova Pekaře Jana Marhoula, z Kafkovy Proměny, z Melvillovy Bílé velryby, z Hrabalova Obsluhoval jsem anglického krále nebo z jiných úspěšných próz. Zjistíte, že hned první slova vztáhnou čtenáře do děje, ať už citovou naléhavostí, záhadnou atmosférou nebo jiným poutačem pozornosti.

Vítězem tohoto kola se stává Jakub Mráz (9285): stylisticky sice jeho text není bezchybný, musel jsem jej hodně "čistit", ale líbil se mi ten vtipný a originální nápad s kozou. Opět jsem použil i dva upravené úryvky z jiných prací, jmenovitě Adama Škapy(9217) a Kateřiny Pilařové (8999). Vcelku zdařilý (mluvím samozřejmě pouze o těch, které mi postoupila porota) byl také například text Tomáše Mihuly, jednoho z minulých výherců.

Až budete přemýšlet o příští kapitole, připomeňte si, že Katka dokázala opustit snadnou, ale zároveň i ubíjející práci a dostala nové místo na radnici - v jistém smyslu tedy opět v "srdci domova"… Vyhýbat se spoluobčanům (a jejich názorům) pro ni bude ještě těžší než dřív.

A za druhé: Alex je očividně zamilovaná. Zdá se tedy, že v rozporu s Katčiným tak často opakovaným názorem láska přece jen existuje.

Nebo ne?

A jak se ta koza dostala doprostřed řeky?

Těším se na vaše pokračování!

Autor: Michal Viewegh
  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?

Diskuse

Zaujmout musíte na prvních stranách. Jinak váš text skončí v porotcovském propadlišti.

Chci do poroty!

Je nás spousty. Většinou píšeme, ťukáme, škrtáme, opravujeme...

Konečně chápu

Konečně chápu, proč se nemohu začíst do žádné knihy M.Viewega....

počet příspěvků: 25, poslední 09.11.2009 00:22

Rekapitulace příběhu

Svobodná bezdětná třiatřicetiletá prodavačka kuchyní Katka z malého města se posmutněle smiřuje s faktem, že nalézt lásku jí není souzeno. Přesto, či spíše právě proto, že v portfoliu jejích bývalých milenců figuruje většina mužů z městečka.


Do marasmu Katčina života vstupuje doktorandka Alex, díky níž zjistí, že možná ještě není všechno v jejím životě ztraceno. Společně stráví víkend v Paříži, kde Katka - poté, co naznala marnost svého dosavadního života - dospívá k rozhodnutí, že po návratu do rodného městečka už nebude žít jako dřív.


Rodné město ji vítá pokračujícím rozpadem manželství rodičů. Katka velmi šalamounsky splní hloupý slib, který neuváženě dala adolescentovi Heinrichovi, a pak už jí nic nebrání začít nový život.


Katka zlom myslí opravdu vážně - ze Srdce domova se přemisťuje na radnici, kam jí lano hodil sám starosta. Jak jinak, její bývalý milenec... Než Kateřina nastoupí na nové místo, zjistí, že Alex se zamilovala a mýtus, že láska neexistuje, nabývá první vážné trhliny.


Prvním Katčiným úkolem na radnici je vyřešení případu Koza. Rozpaky vyvolávající případ však na scénu přivádí novou postavu, policistu Davida. Bude on tím pravým?


I Katčin otec našel tu "pravou". Dokonce tak, že s ní Kateřině zařídil nevlastní sestřičku.


Poté, co zachrání Heinricha před skokem z věže místní vodárny, rozhodne se Katka zachránit i sebe a nabídne Davidovi a sňatek.


A jak to dopadlo? To už si jistě přečtete sami.

Postavy

Katka – svobodná bezdětná třiatřicetiletá žena z malého města. Po dlouhé řadě zklamání dál hledá lásku.
Její rodiče – už přestávají doufat, že se někdy dočkají vnoučat.
Její šéf – Katčin vedoucí a bývalý milenec.
Linda a Petra – spolužačky ze základní školy, které někdy jsou a jindy se jen vydávají za Katčiny nejlepší kamarádky.
Tomáš zvaný Heinrich – šestnáctiletý místní mladík, touží po Katce. Je dosud panic.
Roman Bláha – Katčin přítel.
Alex - sympatická mladá doktorandka z Prahy dělající výzkum na téma život neprovdaných žen na malém městě.
David - městský policista, který s Katkou vyšteřuje causu Koza

Docent - právě pro něj Alex dělá svůj výzkum. A právě do něj se zamilovala.

Karolína - Kateřinina spolužačka, čeká dítě s jejím otcem
Bývalí milenci – seznam viz úvodní kapitola.