Dětští vojáci ve světě

Afghánistán
Afghánská vláda dětské vojáky oficiálně neangažuje. Malí bojovníci se ale objevují v ilegálních ozbrojených skupinách, které je mnohdy násilím odvlečou od rodiny. Podle organizace Save the Children byly některé děti přistiženy, jak se zbraní v ruce pašují drogy přes hranice.

Nejméně tři děti ve věku 13-15 let byly zadržovány na základně Guantánamo na Kubě. Vyšetřovatelé tvrdí, že se účastnily bojů proti Američanům. UNICEF uvedl, že osm tisíc dětí bylo demobilizováno. Na jejich integraci do společnosti se ale zatím čeká.

Burundi
Burundi je rozvrácené třináctiletou občanskou válkou. V letech 1962-1993 zemi vládli tutsijští diktátoři. Poté zvítězil v prvních svobodných volbách hutuský Melchior Ndadaye, ale brzy byl zavražděn. Jeho smrt znamenala pád do nekonečného boje frakcí.

Všechny skupiny dlouhotrvajícího konfliktu používají dětské vojáky. Množství dětí, které bojovaly v řadách skupiny s názvem Národní osvobozenecké síly, je v zajetí. Jejich právní status je nejistý a humanitární pracovníci k nim nemají přístup.

Čad
Země zmítaná násilnostmi. V letech 1965 až 1993 ji sužovala občanská válka. Relativní stabilitu se podařilo nastolit Ibrissovi Débymu. Zvítězil ve volbách v roce 1995 a 2000, ale i on musel čelit dvěma pokusům o puč. Podle zprávy z roku 2004 sloužilo v řadách vládních i protivládních jednotek 600 dětských vojáků, skutečné číslo však může být vyšší.

Kolumbie
Vládní jednotky nezletilé oficiálně nevyužívají, objevují se však zprávy, že děti občas pracují jako zvědové. Vláda prý také chtěla vytvořit dvacetitisícovou "sedláckou armádu", do které lákala i děti, a organizuje i akce typu "vojákem na jeden den", kdy zve nezletilé do výcvikových center.

Malé ozbrojence běžně využívají nestátní skupiny. V Kolumbijských revolučních ozbrojených silách mají prý značné množství dívek, které jsou pravidelně znásilňovány. Tyto sexuální otrokyně mají dokonce tvořit až třetinu členů skupiny.

Demokratická republika Kongo
Země si sice v loňských volbách zvolila za prezidenta Josepha Kabilu, ale stabilita je křehká a nejistá. Samotné volby provázely pouliční pokoje, během kterých zemřelo v Kinshase šestnáct lidí.

Nejméně jsou pod vládní kontrolou východní provincie. Právě zde podle organizace Amnesty International vzrůstá počet dětských rekrutů. Malí vojáci jsou často verbováni za použití násilí.

Pobřeží slonoviny
V lednu 2003 podepsal prezident Laurent Gbagbo příměří s povstaleckými skupinami, ale jednota se přesto ukázala jako nestabilní. V roce 2004 zahynulo na shromáždění opozice 120 lidí. Podle pozdějších závěrů šlo o plánované vraždy. V roce 2003 vláda rekrutovala mladé Liberijce žijící v uprchlických táborech na západu země. Další mladé vojáky sháněla přímo v Libérii a dokonce i v Ghaně. Dětské vojáky najímají i opoziční hnutí.

Barma
Barmská vláda se oficiálně hlásí k mezinárodnímu závazku neposílat do zbraně nezletilé. Zřídila dokonce komisi, která má na dodržování tohoto principu dohlížet. Jenže skutečnost je podle humanitárních organizací docela jiná. V barmských represivních složkách prý působí velké množství dětí, z nichž řada byla od rodin odvlečena násilím. "Vládní komise udělala na ochranu dětí málo," tvrdí Aung Myo Min, ředitel Barmského lidskoprávního vzdělávacího institutu.

Nepál
Vládní Královská armáda Nepálu podle organizace Save the Children děti nerekrutuje. Údajně je ale schopná na ně zaútočit, pokud se objeví v řadách povsatelcké Komunistické strany Nepálu (CPN). Množství dětí se kvůli boji za maoistickou CPN dostalo do zajetí.

Filipíny
Dětští vojáci se na Filipínách vyskytují jak v provládních organizacích, tak u opozice. Vláda sama údajně dětské vojáky nerekrutuje, ale některé paramilitární organizace, které jsou k ní loajální, výčitkami svědomí rozhodně netrpí.

Vláda obvinila z angažování dětí Novou lidovou armádu, ale ta se proti nařčení ohradila. Uvedla, že nezletilým nesvěřuje zbraně a ani je neposílá do bojových akcí. Děti využívá i protivládní skupina Moro islámská fronta osvobození (MILF).

Srí Lanka
Děti jsou využívání srílanskou vládou i rebelskými Tygry osvobození tamilského Ílámu.

Somálsko
Více než desetiletou občanskou válku následující po pádu režimu Siada Barrého ukončilo před dvěma lety ustavení prozatímní vlády. Ta si však mnoho respektu nevydobyla a země dál trpěla konflikty pod vedením lokálních ozbrojených vůdců.

Velmi relativní klid se podařilo zavést Svazu islámských soudů, který ovládl většinu území včetně Mogadiša. Dominance islamistů ale skončila v roce 2006. Tehdy do země vtrhla etiopská armáda podporovaná americkými bombardéry a vrátila k moci skomírající prozatímní vládu Mohameda Gediho.

Dětské vojáky využívaly během dlouhotrvajících konfliktů všechny strany. Zbraň v Somálsku údajně nosí kolem dvou set tisíc dětí.

Súdán
Děti jsou jednou z obětí súdánské občanské války. Jsou využívány jako vojáci, jsou unášeny, sexuálně zneužívány a je jim upírána humanitární pomoc. Na zneužívání dětí se opět podílejí všechny znepřátelené skupiny.

Uganda
Děti jsou rekrutovány do provládních Místních obranných jednotek. Ty bojují proti dalším skupinám doma i v zahraničí. V roce 2003 našel UNICEF při návštěvě výcvikového tábora 120 dětí. Dětské vojáky používají i nestátní aktéři. Armáda božího odporu děti unáší, sexuálně zneužívá, používá je jako vojáky i jako kuchaře. UNICEF odhadl, že v letech 2002 a 2003 bylo uneseno 8400 dětí. Radikálně se také zvýšil se počet nočních chodců - dětí, které tráví noc mimo domov, aby snížily riziko únosů.



Zavřít okno