www.iDNES.cz Zprávy | Sport | Revue | Ekonomika | Fincentrum | Mobil | Technet | BonusWeb | Auto | Reality | Cestování | Bazar | více

15 LET VE TVÁŘÍCH ÚČASTNÍKŮ

VÁCLAV HAVEL

CHARIZMATICKÝ VŮDCE. Dramatik, spoluzakladatel Charty 77, se takřka přes noc stal z politického vězně hlavou nové demokracie. V listopadu 1989 se postavil do čela Občanského fóra a vyjednal s komunisty nenásilné předání moci. Disidenta, který byl ještě před několika měsíci v žaláři, zvolil komunisty ovládaný parlament v prosinci 1989 jednomyslně prezidentem. (foto: Pavel Štecha) PREZIDENT V DŮCHODU. Po skončení druhého funkčního období opustil v únoru 2003 Václav Havel prezidentský úřad. I v "důchodu" se nadále angažuje zejména v boji za lidská práva, chce psát. Kvůli chronickým zdravotním problémům musel loni odmítnout některá pozvání na domácí i zahraniční akce. Chystá se na cestu do jihovýchodní Asie a na odkládaný několikaměsíční pobyt v USA. (foto: MAFA - Ondřej Littera)
 
MICHAEL KOCÁB
VYJEDNAVAČ. Hudebník, lídr umlčované rockové kapely Pražský výběr, založil v roce 1989 spolu s textařem Michalem Horáčkem iniciativu Most, která zprostředkovala první rozhovory mezi komunistickou vládou a opozicí. Pozdější šéf parlamentní komise dohlížející na odchod sovětské armády z Československa. (foto: Pavel Štecha) NÁVRAT K MUZICE. Po krátkém angažmá v politice a podnikatelských aktivitách (spoluzakládal a pak prodal investičního fond Trend, který noví majitelé vytunelovali) se vrátil k muzice. Koncertuje s Pražským výběrem, hraje v muzikálu, skládá hudbu k filmům a vydává desky. (foto: MAFA - David Port)
 
ŠIMON PÁNEK
STUDENTSKÝ LÍDR. V listopadu 1989 jeden z hlavních představitelů celostátního koordinačního stávkového výboru studentů. Zastupoval studenty v delegaci OF, která vedla jednání o sestavení vlády národního porozumění. Krátce po zvolení do Federálního shromáždění v červnu 1990 na svůj mandát rezignoval. (foto: ČTK) HUMANITÁRNÍ PRACOVNÍK. Spoluzakládal humanitární společnost Člověk v tísni a agenturu Epicentrum, které se specializují zejména na krizové oblasti světa. Pomáhal proto organizovat například pomoc pro Arménii, Afghánistán, Bosnu či Čečensko. (foto: MAFA - Václav Pancer)
 
MARTA KUBIŠOVÁ
UMLČENÁ HVĚZDA. Zpěvačka, které normalizační režim zakázal po roce 1970 vystupovat, elektrizovala demonstrující davy na Václavském náměstí. Z balkonu Melantrichu i z tribuny na Letné zpívala národní hymnu a svoji legendární "protiokupační" píseň z roku 1969 Modlitba pro Martu. (foto: Pavel Štecha) OCHRÁNKYNĚ ZVÍŘAT. Je autorkou a protagonistkou televizního pořadu Chcete mě? zaměřeného na osudy opuštěných nebo týraných zvířat. V jejich prospěch také příležitostně zpívá na charitativních koncertech. Vystupuje také se svým recitálem Já jsem já, účinkuje i na koncertech a festivalech. (foto: MAFA - Petr Novotný)
 
VÁCLAV MALÝ
MODERÁTOR PROTESTŮ. Římskokatolický duchovní nesměl po svém podpisu Charty 77 působit v duchovní správě. Člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a člen Čs. helsinského výboru stál v listopadu 1989 u zrodu Občanského fóra. Nenapodobitelným způsobem moderoval většinu protikomunistických demonstrací na Václavském náměstí i na Letné. (foto: Pavel Štecha) SVĚTÍCÍ BISKUP. Václav Malý se brzy vrátil ke kněžské činnosti. Od roku 1992 je prezidentem Arcidiecézní katolické charity, v roce 1996 ho jmenoval kardinál Vlk sídelním kanovníkem Metropolitní kapituly u Sv. Víta na Pražském hradě. Papež Jan Pavel II. jej v roce 1996 jmenoval světícím biskupem. V říjnu 1999 převzal ve Vídni Cenu kardinála Königa za zásluhy o víru a svobodu. (foto: MAFA - Nguyen Phuong Thao)
 
JIŘÍ DIENSTBIER
MLUVČÍ. Novinář, někdejší redaktor Čs. rozhlasu, za normalizace vyloučený z KSČ, pozdější disident a signatář Charty 77 se po listopadu 1989 stal tiskovým mluvčím OF. V první polistopadové vládě se stal ministrem zahraničí a byl jím až do roku 1992. (foto: ČTK) ZPRAVODAJ OSN. Nedovedl OH ani Svobodné demokraty do parlamentu, v roce 1996 a 2000 se nedostal do Senátu. V roce 1998 se stal zpravodajem OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii, je členem Komise OSN pro řešení globálních problémů. (foto: MAFA - Nguyen Phuong Thao)
 
JIŘÍ BARTOŠKA
FILMOVÁ TVÁŘ. Jeden z nejpopulárnějších českých herců byl účastníkem první schůzky komunistického premiéra Adamce s opozicí. Z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí vyhlásil oficiální kandidaturu Václava Havla na funkci prezidenta republiky. (foto: ČTK) ŠÉF FILMOVÉHO FESTIVALU. Prezident a výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, spoluzakládal Divadlo Bez zábradlí, byl společníkem firmy, která provozovala neúspěšnou loterii Česká lotynka, hraje ve filmech. (foto: MAFA - Petr Novotný)
 
MILAN KŇAŽKO
Z HERCE POLITIKEM. Slovenský herec se v roce 1989 veřejně postavil proti režimu, v Listopadu hlavní řečník na bratislavských demonstracích, spoluzakládal hnutí VPN. Poradce prezidenta Havla. Po návratu na Slovensko se stal ministrem Mečiarovy vlády. (foto: ČTK) Z POLITIKA HERCEM. Po rozchodu s Mečiarovým HZDS se vrátil do slovenské vlády jako ministr kultury Dzurindova kabinetu. Později generální ředitel komerční televize JoJ se letos po patnácti letech vrátil před filmařskou kameru. (foto: MAFA - Michal Sváček)

Zavřít okno